poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Ogrody Szkocji

Znów się zachmurzyło, a mnie przypomniała się....Szkocja. Deszczowa, ale urocza kraina zielonych pagórków, krętych dróżek, kamiennych murków, owiec i wielobarwnych ogrodów. Stosunkowo łagodne zimy i deszcz na przemian ze słońcem stworzyły naprawdę wspaniałe warunki do doskonalenia sztuki ogrodniczej.

Scone Palace w pobliżu Perth otoczony jest pięknym, starym ogrodem po którym przechadzają się pawie. Mnie zachwycił szczególnie dwukolorowy bukowy labirynt z centralnie posadowioną fontanną - Murray Star Maze. Zaprojektowany przez Adriana Fishera w kształcie pięcioramiennej gwiazdy, gdzie ponad 2000 drzewek tworzy unikalny wzór zaczerpnięty z tradycyjnego tartanu (materiału z którego wykonuje się m.in. kilty).Ogromne wrażenie robią też na zawiedzających potężne, kilkusetletnie drzewa. W parku spotkaliśmy wiele pawi, jednak ten biały paw wybrał sobie za tło do pozowania czarną limuzynę na podjeździe zamku :)


Dla odmiany ogrody zamku w Crathes (okolice Aberdeen) reprezentowały to, co zwykliśmy określać mianem "ogrodów w stylu angielskim". Wgłębniki wypełnione równiutko przystrzyżonym trwanikiem, formowane cisy, ogród bylinowy za murem, różane łuki, żwirowe ścieżki etc.

Ech, w takim otoczeniu każdy chciałby się poczuć jak właściciel szkockiego zamku :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz