piątek, 4 marca 2011

Baśniowy ogród projektu Gaudiego

Ekscentryk, geniusz architektury a po trosze szaleniec, którego dzieła po dziś dzień  zachwycają i szokują. Antonio Gaudi. Fascynat natury i jej dzieł. Park Güell jest tego doskonałym przykładem. Trudna działka na zboczu góry została pod jego kierunkiem zagospodarowana tak, aby wykorzystać jej naturalne walory a to co "sztuczne" zbudowano wykorzystując lokalne materiały budowlane i odporne na suszę, mało wymagające rośliny naturalnie występujące w okolicy. Będąc w Barcelonie warto spędzić tu kilka godzin. Najlpiej przyjść z samego rana, kiedy wielu turystów odsypia nocne eskapady a poranne słońce pięknie rozświetla szczegóły filarów i mostków.


Już na wejściu, po obu stronach bramy witają nas baśniowe domki, wyglądające trochę jak chatki z piernika lub domki elfów z dziecięcej książeczki. Na wprost wejścia,  na schodach pyszni się kolorami tęczy moziakowa fontanna w kształcie jaszczurki i węża.  Jednym z charakterystycznych elementów parku jest ogromny, stanowiący z najdłuższą ławką świata taras widokowy.  Rozciąga się z niego wspaniała panowama Barcelony. Pod tarasem w tzw. Sali Hipostila 86 niezwykłych kolumn podtrzymuje strop, służąc również za system odprowadzania wody z tarasu widowkowego (kolumny są puste wewnątrz). Woda ta jest gromadzona w ogromnych zbiornikach. W ogrodzie podporządkowanym naturze nic nie powinno się przecież marnować!
Inspiracji do zmian w swoim ogrodzie przywieźlismy mnóstwo. Znów sobie przypomniałam, że kolorowe mozaiki w ogrodzie mogą być piekną dekoracją. Michałowi podobały się niebotyczne kamienne kolumny.

A tu jeszcze ciekawostka: kolumny na niektórych tarasach zostały tak zaprojektowane, aby znalazały tam swoje bezpieczne schronienie ptaki. W specjalnych niszach mają swoje gniazda np. gołębie.

1 komentarz:

  1. Bezpośredni kontakt z wytworami geniuszu wielkiego Antonio to moje niezrealizowane - jak dotąd - gorące marzenie. Zazdroszczę troszkę wszystkim, którzy mieli taką możliwość. Z przyjemnością przeczytałam tego posta. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń