poniedziałek, 16 maja 2011

Sielskie klimaty w stylu glamour

Zawsze myślałam, że klimatów rustykalnych, swojsko-wiejskich za nic w świecie nie da się zgrabnie połączyć ze stylem glamour. No bo gdzie prostemu, skromnemu i ciepłemu rustykalizmowi do wyrafinowania i luksusu jakim emanuje styl glamour. A jednak....
Poniżej powrót do tematu ogródków konewkowych, ale tym razem absolutnie nie w wiejskim stylu. Konewki, dzbanki, rynienki i misy z pozoru przypominają to, co zwykle w wiejskich ogródkach można spotkać. "Diabeł tkwi w szczegółach" - wszystkie przedmioty są wykonane z przyciemnianego metalu, specjalnie tłoczonego tak, aby odbijał i rozpraszał światło.  Świetlne refleksy widać szczególnie wtedy, gdy na pojemnik pada ostre słońce lub światło lampy.

piątek, 6 maja 2011

Stacja Fiołkowo

Choć te "zwykłe", pięknie pachnące fioletowe kwiaty już przekwitły możemy nadal cieszyć oczy widokiem ich bezwonnych kuzynów. Fiołek motylkowaty (viola sororia) Priceana ma ciekawe, biało-fioletowe kwiaty w delikatny paskowany wzór.  Rośnie silniej od fiołków pachnących, jego kuliste kępki dorastają do wysokości ok. 15 cm. Kwitnie obficie od kwietnia do maja. Wspaniale nadaje się na rabaty i jako uzupełnienie roślin okrywowych, zwłaszcza w miejscach cienistych. Najlepiej sadzić je w małych grupach po 3-5 razem.


Drugi ciekawy fiołek to odmiana "Freckles". Zabawnie kropkowana i podobnie jak Priceana bezwonna. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Bardzo ładnie prezentuje się w ogrodach skalnych. Lubi północne, chłodne stoki skalników, łatwo znajduje sobie miejsce między kamieniami. Szczególnie przydatny do obsadzania stanowisk cienistych i wilgotnych, choć może roznąc i w miejscach nasłonecznionych jeśli są żyzne i wilgotne. Polecam :)