sobota, 9 sierpnia 2014

Lato w ogrodzie

Dziwne to tegoroczne lato. Albo skwar, albo leje. Nic pośrodku. Dobrze, że ogród już ma parę lat i jakoś sobie z tym pogodowym wariactwem radzi.
Cienisty kącik rozświetlają białe floksy

 I hortensje (pnąca i dębolistna)

Latarenki po zmroku migotliwym płomykiem świec dodają uroku ogrodowym kącikom, a w dzień zdobią.

środa, 6 sierpnia 2014

Ogród w Skurup

Budowę tego ogrodu rozpoczęto w roku 2001, modernizując otoczenie domku ogrodnika w zamku Svaneholm. Ogród jest otwarty dla publiczności i udostępniany bezpłatnie, dzięki pracy społeczności Skurup-Söderslätt. Choć stosunkowo niewielki, ogród zamkowy może być niezwykle inspirującym miejscem dla posiadaczy własnych ogródków. wtorek, 5 sierpnia 2014

Ogród daliowy w Sofiero

Jeden z najbardziej urokliwych zakątków ogrodu w Sofiero. Zwiedzałam go w porze, kiedy dalie dopiero zaczynają kwitnąć.


Każda odmiana została posadzona w odrębnym, kolistym kwietniku pośród starych jabłoni i krzewów porzeczek.
Na końcu (a może na początku?)  ogrodu daliowego pięknie rozkwitła kwiatowa rabata.sobota, 2 sierpnia 2014

Ogród kuchenny w Sofiero

Wiktoriański klimat ogrodu kuchennego, w którym warzywa świetnie się komponują z kwitnącymi roślinami urzekł mnie od pierwszego wejrzenia.


Na wzniesionych rabatach dumnie rozkładają swoje liście dorodne buraczki, pełzną po ziemi wężowe pędy ogórków i pręży się koper. Pomiędzy marchewką, pietruszką i selerem wyrastają dorodne  pomidory, a obok nich nasturcje i nagietki.

Niektóre rabaty ograniczają niziutki szpalery z ... karłowych, prowadzonych poziomo jabłoni. Przyjrzyjcie się dobrze, a zobaczycie na nich dojrzewające jabłka. 

Również pergole i łuki są obsadzone rozpiętymi odpowiednio drzewami owocowymi. Ta alejka wysadzana jest gruszami i różami pnącymi!


W kuchennym ogrodzie znajdziecie również szklarnię z dorodną winoroślą. To świetny sposób na zapewnienie sobie dorodnych owoców.
Żaden kuchenny ogród nie może się obyć bez aromatycznych ziół. Również w Sofiero można je bez trudu znaleźć  w niewielkim herbarium.